JARNÍ KURZ: KRÁLOVNA MEZI MERUŇKAMI
Dominanta Vaší zahrady
Kurz máte k dispozici do 31.12.2025
JARNÍ KLUB 2025
Vážení účastníci kurzů v sezóně 2024,
pokud Vás má videa a články baví a pomáhají Vám, pojďte v sezóně 2025 vyzkoušet můj JARNÍ KLUB. Od 1.2. do 15.5. projdeme všechno ovocné stromy, všech velikostí a tvarů. Zaměříme se na řez, výživu, ochranu, roubování a další ovocnářské aktivity. Využijte 39% slevový kód BEZVAJARO2025 pro nákup členství v JARNÍM KLUBU 2025. Kód je platný do 31.12.2024.
Těším se na Vás v JARNÍM KLUBU
Karel Maroušek
HODINOVÝ SADAŘ a Váš průvodce ovocnářskou sezónou
Meruňky jsou mými nejoblíbenějšími stromy, ale také jedny z nejnáročnějších stromů na pěstování. Také jsou bohužel náchylné k houbovým chorobám. Kdo ale porozumí základním principům jejich růstu a péče o meruňky, získá krásné a zdravé stromy s pravidelnou a velkou úrodou.
Kurz začíná 15.3. a vřele doporučuji - nestříhejte meruňky před tímto termínem. Neumí hojit rány pokud nemají dostatečný tlak mízy. Počkejte se vším na zahájením kurzu.
Předčasný řez velmi zvyšuje riziko šíření houbových chorob.
Vítejte v kurzu a přeji ať se Vám v roce 2024 daří nejen na zahradě
Úvodní díl - vítejte v meruňkové sezóně. A těchto chyb se vyvarujte.
Komplexní výživa ovocných stromů přírodní cestou
Než se pustíme do stříhání, sdilím Vám první díl kurzu Celostní péče o ovocné stromy, zaměřený na komplexní výživu přírodní cestou. Dopřejte své meruňce "něco na zub" teď, v květu.
Provedení jarního řezu 15ti leté meruňky
Je čas na jarní přihnojení
Výchovný řez mladých stromků
Letos ten čas ještě nepřišel, ale podívejte se na video z loňského roku. Na stejných stomech Vám za 2 týdny ukážu jak stromky na loňský řez reagovaly a jak budu pokračovat ve tvarování jejich korunek. Teď je ale ještě brzy. Stromky sice už oba začly kvést, ale listy ještě neraší.
Výchovný (ale také opravný) řez meruňky - pevná konstrukce kotlovité koruny
V této fázi už se můžete pustit do stříhání meruněk
Preparáty pro ještě lepší odolnost a vitalitu Vašich stromů
Bohužel slevový kód nefungoval a hledám pro Vás nového dodavatele, který Vám poskytne slevu. Zatím se po těchto produktech můžete podívat na Heuréce, kde najdete nejlevnějšího dodavatele.
Produkty jsou: Orgatrex BIO, Rhizotonic, Acti Vera a Silicate
Meruňkám raší listy, mrazíky přešly, začínáme s řezem
Opravný výchovný řez s oslabením silné větve
Mšice
V případě stromů s členitou kůrou vytvořím na kmeni proužek ze sádry a tu upnu roubovací páskou. Aby mravenci nepodlezli.
Monilióza (a mnoho dalšího)
Meruňka s kotlovitou korunou - pokračování
Výběr z letorostů po jarním řezu
Monilioza musí ze stromu hned pryč (i ze zahrady)
Pokud Vám monilióza spálila něteré větve, okamžitě je odstraňujte a pryč s nimi z pozemku. Monilioza je houba, která prorůstá od od kvítků přes loňské větvičky dál do staršího dřeva. A dál a dál, až Vám klidně zničí celý strom. Žádá větev, která nemá žádný list na strom nepatří. Při napadení loňské větvičky stříhám o 5 zdravých listů dál, při napadení staršího dřeva o 1/4 délky dál do stromu - i kdyby to mělo znamenat odstranění celé kosterní větve.
Nenechte to zajít tak daleko jako je na fotce, riskujete celý strom.
A ještě jedno doporučení - pokud má te na plodonoši pouze plody a žádné listy - odstraňte ho celý a na ovoce nehleďte. Větvička je napadená. Za ty dvě meruňky to nestojí.
Doporučji úklid stromu - do puntíku. Cokoliv, i malinká větvička - pokud nemá listi, nemá n a stromě co dělat. A všechny větvičky házejte do kýble a pryč s nimi. Nenechte nic padat na zem. A až tu práci doděláte, vezměte na trávník pod stromem sekačku, posaďte ji až na sem a posekejte to. Ona Vám takto trochu vyluxuje. A tenhle koš trávy patří do popelnice, nikoliv na kompost.
Netoxický boj proti mšicím
V případě napadení ovocných stromů a keřů používám jako první B-complex. Pro většinu mšic je dotykově toxický, a přitom nijak neškodí mě, ani stromům. Naopak pro stromy jsou vitamíny řady B velmi prospěšné. Rozpouštím 5 tableb B-complexu v malém množství vody a následně naředím na 1 litr. Tímto roztokem stříkám listy, zejména zespodu a na růstové vrcholy, kde se mšice nacházejí. Před postřikem nejdříve odstraním nejvíce napadené listy a ty hodím do popelnice. Nepouštějte napadené listy na zem, mravenci by si mšice opět vynesly nahoru na strom. V druhé fázi, po několika dnech postřik B-complexem opakuji. Ve třetí fázi, opět po několika dnech aplikuji některý s přírodních insekticidů na bázi oleje, například Rock Efect.
Jak pomoci stromům zasaženým mrazem
Večerní on-line seminář pro nové účastníky kurzu proběhl 9.5.
2.4. proběhl seminář pro původní účastníky kurzu.