KURZ: JARNÍ ŘEZ A PÉČE O DROBNÉ OVOCE

Rybíz, angrešt, josta

Zákazník č. 621409

Zima 24/25

Až se Vás jaro zeptá, co jste dělali v zimě...

Připravil jsem pro Vás stránku, na kterou budu skládat všechny své zimní aktivity - články a videa. Aby Vaše stromy vstoupily do nové sezóny silnější. Všechno nám pak půjde lépe.

Péče o keříky a stromky drobného ovoce není složitá, je ovšem nezbytné pochopit základní principy jejich pěstování. Stromky a keře vyžadují každý svůj specifický přístup a v obou případech jsou možné i specifické postupy, které zajistí vyšší úrodu.

Rozdíly jsou i mezi pěstováním červeného a černého rybízu, ale to to už si všechno řekneme v kurzu. 





Vítejte v kurzu a přeji ať se Vám v roce 2025 daří nejen na zahradě


V sezóně 2025 pro Vás do kurzu přidám další zajímavá videa, která budu umisťovat sem, nahoru. Sledujte tedy svou stránku kurzu i v průběhu sezóny. 

Na jaře se můžete těšit na nové video v tomto kurzu - jarní řez a péče o borůvky.



1. díl   
Základy dynamiky růstu drobného ovoce a co na to mladý stromkový angreš ze školky


Při rozhodování, zda využiji pouze ten nezdravější a nejepší letorost, na kterém založím řezem za 4. pupenem novou korunku, nebo zda vyžiji 3 stejné letorosty pro vytvoření základu korunky, rozhodla vyrovnanost všech větviček. Přibližně stejná síla, přibližně stejná délka, všechny pěkně rašily naráz. A tedy jsem vybral 3 v ideálním rozestavení na různé strany a vyrobil mezi ně na míru rozporku z kousků klacíků a roubovací pásky. A roubovací pásko tou uchytil do korunky a tím roztáhl 3 větvičky na 3 různé stran. A zastřihl ve stejné výšce za vnějším pupenem.

V tuto chvíli nejsou ještě stromky a keře ve školce narašené, ale koukejte na to stejným pohledem. Všechny větvičky musí mít světlou barvu - tedy musí jít o mladé loňské přírůstky. Všechny pupeny (zejména ten, ze které má růst nová větvička, musí být nepoškozené a už pěkně připravné k rašení.

Jak vidíte, v tuto dobu neměl stromek hlavní terminál. Mohl jsem si ho z jedné větvičky vyrobit, ale není to třeba. Rybíz, angrešt i josta vždycky  něco pošlou nahoru, vžycky se tam objeví větvička, která  má chuť růst na sluncem. Někdo jim říká VLK, pro mě je to často možnost omlazovat nebo rozšiřovat tvar koruny.


2. díl
 Před-jarní výchovný řez 2-letého stromkového angreštu

a ještě jeden stromek angreštu - stejné stáří, stejný postup


3. díl
Stromkový rybíz s hlavní kotlovitou korunou a terminálem 


4. díl
Řez staršího keříku rybízu - udržovací řez a příprava na omlazení


5. díl
Komplexní výživa je základ

Sdílím Vám zde jedno z videí kurzu CELOSTNÍ PÉČE O OVOCNÉ STROMY, kde se zaměřuji na výživu. Přichází čas jarního přihnojení a letos byste mohli svým stromům dopřát něco více než obvykle. Stromy a keře nikdy nepřehnojuji, ale rád je tak trochu rozmazluji. No podívejte se sami.


6. díl
Více-vrstevné jedlé biotopy STROM + KEŘ


7. díl
Omlazení stromkového rybízu


8. díl
Příprava na omlazení josty


9. díl
Preparáty pro ještě lepší odolnost a vitalitu Vašich ovocných keřů

Bohužel slevový kód nefungoval a hledám pro Vás nového dodavatele, který Vám poskytne slevu. Zatím se po těchto produktech můžete podívat na Heuréce, kde najdete nejlevnějšího dodavatele.

Produkty jsou: Orgatrex BIO, Rhizotonic BIO, Acti Vera BIO a Silicate BIO


10. díl
Úvazky stromků

Drobné ovoce ve tvaru stromku trpí vylamováním štěpů od kmínku. Nestačí tedy přivázat kmínek ke kůlku jako u ovocných stromů, ale je nutné provázat korunku způsobem, který vidíte na obrázku - kolem větviček, ve více místech. A pevně přichytit ke kůlku. Zkontrolujte si své úvazky nyní - listy raší a i když na stromkách ještě nevisí ovoce, za pár týdnů budeme mít listy venku a bude docházet k nárazům větru. Stromek už tedy musí být vyvázaný. Ale pevný úvazek v korunce je nejdůležitější v době, kdy dozrává ovoce a větvičky jsou zatíženy extra váhou ovoce.


11. díl
Boj s mšicemi bez chemie


12. díl
Výmladky


13. díl
Prosvětlení


14. díl
Opravný řez korunky po výchovném řezu


15. díl
Omlazení neplodného keře po přesazení


15. díl
Netoxický boj proti mšicím

V případě napadení ovocných stromů a keřů používám jako první B-complex. Pro většinu mšic je dotykově toxický, a přitom nijak neškodí mě, ani stromům. Naopak pro stromy jsou vitamíny řady B velmi prospěšné. Rozpouštím 5 tableb B-complexu v malém množství vody a následně naředím na 1 litr. Tímto roztokem stříkám listy, zejména zespodu a na růstové vrcholy, kde se mšice nacházejí. Před postřikem nejdříve odstraním nejvíce napadené listy a ty hodím do popelnice. Nepouštějte napadené listy na zem, mravenci by si mšice opět vynesly nahoru na strom. V druhé fázi, po několika dnech postřik B-complexem opakuji. Ve třetí fázi, opět po několika dnech aplikuji některý s přírodních insekticidů na bázi oleje, například Rock Efect. 


16. díl
Jak pomoci keřům zasaženým mrazem