KURZ: JARNÍ ŘEZ A PÉČE O JÁDROVINY

Jabloně a hrušně - od malých po velké

Zákazník č. 708317

Zima 24/25

Až se Vás jaro zeptá, co jste dělali v zimě...

Připravil jsem pro Vás stránku, na kterou budu skládat všechny své zimní aktivity - články a videa. Aby Vaše stromy vstoupily do nové sezóny silnější. Všechno nám pak půjde lépe.

Naučím Vás, jak na jaře pečovat o Vaše jabloně a hrušně všeho věku. Ovládnete nejen provedení jarního řezu pro všechny tvary korun, ale pochopíte i důvody řezu a způsob, jakým budou stromy na řez reagovat.

V roce 2025 se více zaměříme i na komplexní výživu stromů, stimulaci přirozených obranných mechanismů a boj s chorobami a škůdci přírodní cestou. Také přibydou další videa o jarním řezu hrušní. Zaměřím se více i na odrůdy Rubín, Bohemia, Rubinola, apod., které se stříhají odlišně. Nová videa budu umisťova nahoru. Sledujte tedy kurz i v sezóně.


Vítejte v kurzu a přeji ať se Vám v roce 2025 daří nejen na zahradě.


I v roce 2025 bude součástí tohoto kurzu večerní on-line seminář. Na začátku února zde najdete informace o termínu, možnosti přihlášení a způsobu zasílání fotek Vašich stromů.



1. díl

Kalendář řezu jádrovin

Vítejte v kurzu JAŘNÍ ŘEZ A PÉČE O JÁDROVINY. Ač je tento kurz zaměřen na před-jaří a jaro, toto úvodní video jsem pojal obšírněji. Věřím, že se znalostí důvodů a způsobů letního a podzimního řezu lépe pochopíte specifika, důvody a techniky před-jarního a jarního řezu.



2. díl

Výsadbový řez a výsadba jádrovin


3. díl

Výchovný řez jabloní


4. díl

Komplexní výživa je základ úspěchu

Sdílím Vám zde jedno z videí kurzu CELOSTNÍ PÉČE O OVOCNÉ STROMY, kde se zaměřuji na výživu. Přichází čas jarního přihnojení a letos byste mohli svým stromům dopřát něco více než obvykle. Stromy nikdy nepřehnojuji, ale rád své stromy tak trochu rozmazluji. No podívejte se sami.


5. díl

Výchovný řez hrušní


6. díl

Výchovný řez jabloně s terminálem - rok po výsadbě


7. díl

Výchovný řez jabloně s kotlovitou korunou - 2 roky po výsadbě


8. díl

Výchovný řez sloupovitých hrušní po výsadbě a po roce


9. díl

Je čas na jarní přihnojení


10. díl

Výchovný řez roubované jabloně


11. díl

Omlazení 40 let staré jabloně ve 2 letech


12. díl

Opravný výchovný řez hrušně rok po výsadbě

Kdybych tento řez neprovedl, kosterní větve by letos přerostly terminál a ten by zakrněl. Strom by byl v koruně přehustěný a tedy náchylný k houbovým chorobám. A také nesouměrný. Vždy je možné se vrátit opravou ke správnému tvaru a začít pěkně od začátku.


13. díl

Preparáty pro ještě lepší odolnost a vitalitu Vašich stromů

Bohužel slevový kód nefungoval a hledám pro Vás nového dodavatele, který Vám poskytne slevu. Zatím se po těchto produktech můžete podívat na Heuréce, kde najdete nejlevnějšího dodavatele.

Produkty jsou: Orgatrex BIO, Rhizotonic, Acti Vera a Silicate


14. díl

Výchovný řez nestandardní korunky. Pravidlo, které se nesmí porušit.


15. díl

Mšice

V případě stromů s členitou kůrou vytvořím na kmeni proužek ze sádry a tu upnu roubovací páskou. Aby mravenci nepodlezli.  


16. díl

Nedostatek živin

Na tomto odkazu nalenete pěkně zpracovaný přehled deficience živin u jabloní. Často se děje, že zahradníci bojují s neexistující houbovou nebo bakteriální chorobou - a přitom jde "pouze" o nedostatek jedné z důležitých živin. Většina deficiencí se projevuje na hrušních (a dalších stromech) velmi podobně. 


17. díl

Řez jabloní v květu - proč?


18. díl

Naroubujte do cizosprašného stromu vhodného opylovače


19. díl

Netoxický boj proti mšicím

V případě napadení ovocných stromů a keřů používám jako první B-complex. Pro většinu mšic je dotykově toxický, a přitom nijak neškodí mě, ani stromům. Naopak pro stromy jsou vitamíny řady B velmi prospěšné. Rozpouštím 5 tableb B-complexu v malém množství vody a následně naředím na 1 litr. Tímto roztokem stříkám listy, zejména zespodu a na růstové vrcholy, kde se mšice nacházejí. Před postřikem nejdříve odstraním nejvíce napadené listy a ty hodím do popelnice. Nepouštějte napadené listy na zem, mravenci by si mšice opět vynesly nahoru na strom. V druhé fázi, po několika dnech postřik B-complexem opakuji. Ve třetí fázi, opět po několika dnech aplikuji některý s přírodních insekticidů na bázi oleje, například Rock Efect. 


20. díl

Jak pomoci stromům zasaženým mrazem


Večerní on-line seminář

I v roce 2025 bude součástí tohoto kurzu večerní on-line seminář. Bližší informace zde najdete v polovině února. Zatím si můžete přehrát semináře z loňského roku - původní, pouze jádrovinový seminář a seminář pro účastníky kurzů, kteří se připojili ke kurzům později a kterým jsem uspořádal společný seminář s vizitou.

 

Večerní on-line seminář pro nové účastníky kurzu 



Seminář pro původní účastníky kurzu 

Další doporučená videa

Doporučuji Vám podívat se na seminář Zimní péče o ovocné stromy. Vše, o čem mluvím jako o zimních aktivitách můžete použít i nyní. A pak teprve se pustit do řezu a stříhání.

Tento kurz je zaměřen na jarní péči. V úvodním videu jsem pro lepší orientaci v problematice řezu zmínil i důvodu letních a podzimních řezů. V tomto semináři se o tom dozvíte ještě více.