JARNÍ KURZ: KRÁSNÁ A ZDRAVÁ ŠVESTKA
Obsypaná ovocem, samozřejmě
Kurz máte k dispozici do 31.12.2025
JARNÍ KLUB 2025
Vážení účastníci kurzů v sezóně 2024,
pokud Vás má videa a články baví a pomáhají Vám, pojďte v sezóně 2025 vyzkoušet můj JARNÍ KLUB. Od 1.2. do 15.5. projdeme všechno ovocné stromy, všech velikostí a tvarů. Zaměříme se na řez, výživu, ochranu, roubování a další ovocnářské aktivity. Využijte 39% slevový kód BEZVAJARO2025 pro nákup členství v JARNÍM KLUBU 2025. Kód je platný do 31.12.2024.
Těším se na Vás v JARNÍM KLUBU 2025
Karel Maroušek
HODINOVÝ SADAŘ a Váš průvodce ovocnářskou sezónou
Znalosti získané v tomto kurz můžete použít pro péči o všechny slivoně. Pravidla jsou jsou stejná pro švestky i blumy. Švestky jsou nenáročné stromy, ale když dostanou pořádnou péči, odmění se Vám pravidelnou úrodou a vysokým výnosem.
Vyčkejte se stříháním až do květu švestky. Není žádný důvod do švestky střihnout dříve než na začátku března. Počkejte si až bude pořádně nalitá nebo ještě lépe, v květu. Neriskujte rozvoj moniliózy. Počkejte si na mě a já Vás jarním řezem a péčí o švestku provedu ve správných termínech.
Vítejte v kurzu a přeji ať se Vám v roce 2024 daří nejen na zahradě
Úvodní video kurzu
1. Díl: Komplexní výživa
Než se pustíme do stříhání, podívejte se na video o komplexní výživě ovocných stomů, které Vám sdílím z kurzu Celostní péče o ovocné stromy. Pokud jste nepřihnojili na podzim, právě teď je ten pravý čas. Na nic nečekejte, strom, který má kvést (a odkvést) potřebuje komplexně vyživit.
2. Díl: Výchovný řez sloupovité švestky rok po výsadbě
Stromek v květináči narašil dříve než velké stromy a tedy s ním zahajuji sezónu řezu švestek.
3. Díl: Jarní řez zanedbané švestky
Základní principy řezu mladé švestky. Zakracuji téměř všechny větvičky, protože stále chci budovat pevnou konstrukci stromu. Znamená to sice více přáce v navazujícím letním řezu, ale mám jistotu, že v budoucnu se mi nebudou větve (tolik) ohýbat pod tíhou ovoce.
Začal jsem dříve, protože se starám o 100 stromů švestek. Vy počkejte až Vaše švestka začne kvést a ideálně až do doby, kdy uvidíte zelené špičky listů.
4. Díl: Je čas na jarní přihnojení
5. Díl: Jarní řez švestky - štíhlé vřeteno
6. Díl: Preparáty pro ještě lepší odolnost a vitalitu Vašich stromů
Bohužel slevový kód nefungoval a hledám pro Vás nového dodavatele, který Vám poskytne slevu. Zatím se po těchto produktech můžete podívat na Heuréce, kde najdete nejlevnějšího dodavatele.
Produkty jsou: Orgatrex BIO, Rhizotonic, Acti Vera a Silicate
7. Díl: Tak se pustíme do pořádné práce, no ne?
6. Díl: Výmladky - konec stromu
7. Díl: Mšice
V případě stromů s členitou kůrou vytvořím na kmeni proužek ze sádry a tu upnu roubovací páskou. Aby mravenci nepodlezli.
8. Díl: Pilatka (a mnoho dalšího)
9. Díl: Udržovací řez švestky
10. Díl: Výběr vhodnějšího letorostu + Zahnův řez
11. Díl: Dubnový řez švestky
12. Díl: Roubování švestky
13. Díl: Netoxický boj proti mšicím
V případě napadení ovocných stromů a keřů používám jako první B-complex. Pro většinu mšic je dotykově toxický, a přitom nijak neškodí mě, ani stromům. Naopak pro stromy jsou vitamíny řady B velmi prospěšné. Rozpouštím 5 tableb B-complexu v malém množství vody a následně naředím na 1 litr. Tímto roztokem stříkám listy, zejména zespodu a na růstové vrcholy, kde se mšice nacházejí. Před postřikem nejdříve odstraním nejvíce napadené listy a ty hodím do popelnice. Nepouštějte napadené listy na zem, mravenci by si mšice opět vynesly nahoru na strom. V druhé fázi, po několika dnech postřik B-complexem opakuji. Ve třetí fázi, opět po několika dnech aplikuji některý s přírodních insekticidů na bázi oleje, například Rock Efect.
14. Díl: jak pomoci stromům zasaženým mrazem?
Večerní on-line seminář pro nové účastníky kurzu proběhl 9.5.
Seminář pro původní účastníky kurzu proběhl 4.4.