Aplikace na list: Výživa, vitalita, odolnost a ochrana

14.05.2023

Sezóna se překlopila do fáze, kdy budeme pracovat zejména na tom, aby úroda byla skvělá a naše stromy zdravé, vitální a odolné.

Když už máme provedeny jarní řezy na všech stromech (kromě ořešáků), můžeme se po jejich tvarování zaměřit na jejich plodnost a sílu. A jedním z hlavních pilířů péče o ovocné stromy od května do července je výživa na list.

Kořeny teď budou pár měsíců odpočívat

V reprodukční fázi stromů, tedy od květu do sklizně, dochází k významnému snížení aktivity kořenového systému. V nové sezóně kořeny naplno pracují na příjmu živin v předjaří a před květem. V druhé polovině jara a v létě už ale stromy neumí moc efektivně doplnit případný deficit živin pomocí kořenů. Pomoci jim můžeme aplikací hnojiv, minerálů a dalších přípravků postřikem na list.

 O mimokořenové výživě se hovoří jako o doplňkové, ale v době tvorby plodů je pro kvalitu sklizně, vitalitu a imunitu stromů klíčová.

Kdy a jak na to?

PRÁVĚ TEĎ a pak klidně ještě několikrát až do sklizně. Mladé listy dokážou ještě efektivněji vstřebávat živiny a další prospěšné látky, takže se vždy zaměřte zejména na mladé výhonky. 

Na svém povrchu mají listy jinou strukturu ze shora a ze spodu. Z vrchu mají více či méně hydrofobní povrch a tedy se na jejich povrchu tvoří kapičky. Zespodu ovšem list takovou ochranu nemá a výživa  tak může být vstřebána rychleji a efektivněji, na větší ploše. Navíc ve stínu listu roztok pomaleji vysychá a může být listem déle vstřebáván.

Pusťte se do toho ráno hned za rozbřesku. Ideálně když je rosa nebo po dešti. Ideálně když je pod mrakem a ještě alespoň hodinku bude.

List vstřebává pouze látky rozpuštěné ve vodě, po zaschnutí vstřebávání neprobíhá. Opět až po opětovném namočení. Během dne se tedy ke stromům můžete ještě několikrát vrátit a do postřikovače už si vzít jenom dešťovou nebo odstátou vodu. A smáčet znovu stejné listy a znovu rozpustit již zaschlou směs.

Přihnojit ale nepřehnojit

Hnojení na list má svá omezení a je třeba je respektovat nebo se požadovaný efekt nedostaví, případně nedochází k čerpání živin v plné míře. Při vysokých koncentrací některých přípravků může dojít i k popálení listů.

Důležité je vědět, že pokud bude koncentrace roztoku (tedy nasycenost živinami) příliš vysoká, list stejně nebude schopen látky přijmout. Používejte pouze nízké koncentrace živin, například u dusíku max. 5%, 2% u popela, ale nespletete se, když doporučenou koncentraci pro hnojení zálivkou naředíte ještě 10x.

Používáním nízkých koncentrací umožníte stromu živiny nejen rychle absorbovat, ale také efektivně transportovat a využít v metabolismu.

Efektivní výživa, ale BEZ CHEMIE

Věřte, že látky obsažené v běžných hnojivech určených pro postřik na list, na svých ovocných stromech nechcete. Smáčedla, lepidla a disperzní látky mají svůj význam - zlepšují přilnavost a vstřebatelnost látek listem, ale podívejte se na příbalový leták nebo technické listy těchto "vychytávek" - často zjistíte, že jsou k klasifikované jako zdraví škodlivé a nebezpečné pro životní prostředí. Přesně takto to tam píšou. Hrůza. A k tomu přičtěte těžké kovy a další chemické fujtajbly obsažené v průmyslově vyráběných hnojivech.

Dále v tomto článku se dozvíte co tedy používat, abyste svým stromům pomohli, ale přitom si na ně nestříkali nic špatného. Ale nejdříve zůstaneme ještě chvilku u těch smáčedel. Jsou to látky, které zajistí, že postřik ulpí na větší ploše listu a tedy se zvýší jeho vstřebatelnost. A podobnou službu nám prokáže i trocha mléka či piva v roztoku. Jde pouze o úpravu povrchového napětí vody.

Ještě více vytěžit z mála

Epitel listu je tvořen několika vrstvami, z nichž ta nejsilnější se ve vlhkém prostředí bobtná a tím se v ní vytvářejí až 1 nm průduchy. Ze tří možných cest živin přes povrch listu je tato nejvýznamnější. dlouhodobá 100% vlhkost vzduchu otevře dveře pro naše dobroty na maximum a právě proto je nejlepší aplikaci provádět po dešti a pod mrakem. Pak můžeme pracovat s velmi nízkými koncentracemi a přitom dosahovat maximálního efektu. A ony ty nejlepší preparáty docela dost stojí a právě tato znalost fungování průduchů v listech Vám umožní kvalitními a drahými přípravky neplýtvat a efektivně je využívat.

Nejlevnější a nejlepší

Bezkonkurenčně nejlepšími pomocníky (nejen) při výživě formou postřiku na list jsou fermentované léčivky, neboli jícha. 3-4 týdny přirozeného kvasu v dešťové nebo alespoň odstáté vodě udělá z kopřivy, kostivalu, pampelišky či aloe vera exkluzivní elixír plný živin, minerálů a dalších, pro imunitu a vitalitu prospěšných látek. Bylo by (bude) na samostatný článek co se týče účinků jednotlivých rostlin na různé neduhy stromi. Jíchy jsou totiž skvělým prostředkem nejen k výživě, ale i ke zvyšování odolnosti a i přímé ochraně stromů proti škůdcům a chorobám. 

Osobně doporučuji výše uvedené rostliny kvasit společně, 3 týdny v polostínu v nekovové nádobě. Já používám klasický zelák pro směsné fermeny na postřik a plastový sud na tvorbu hnojiva.

Fermentace je ukončená až když jícha nevytváří pěnu. 

Chytrá houba proti plísním a padlí

Fytopatogenní houba Pythium oligandrum se také používá ve formě postřiku na list. Napadá ostatní houbové organismy, prorůstá jimi a živí se na nich. Nejen že přímo účinkuje na široké spektrum houbových chorob, ale zároveň vylučuje protein oligandrin, který ve stromech indukuje přirozenou rezistenci vůči houbovým chorobám. 

Popel ze dřeva

Draslík, hořčík, vápník, fosfor. Tyto 4 důležité prvky jsou v rozpustných formách obsaženy v popelu v takovém množství, že používám pouze hrnek popela na 5 litrů vody. Rozmíchám, nechám během chvilinky usadit větší částice (aby se mi neucpal postřikovač) a sleji si pouze kalnou vodu. Pokud něco plave na hladině ještě roztok přecedím. Naředím 1:1 s jíchou, kterou mám zrovna dokvašenou a postříkám strom až z něj všude stéká voda.

Používám tyto Bio přípravky

Kdybych měl kvasit jíchu pro všechny naše stromy, neustále by mi bublaly sudy na dvoře. S jíchou pracuji rád, ale vyrábím už většino jen fermenty specifických směsí léčivek. Pro plošné listové hnojení v sadu ale pracuji už většinou s těmito kupovanými 100% BIO organickými preparáty:

Acti-Vera od firmy BioBizz

Přírodní a neuvěřitelně funkční aktivátor z Aloe pro zvýšení imunity, zrychlení metabolismu a okamžité zlepšení vitality. 

Dávkuji pouze 2 ml na litr vody, takže mi litrová láhev stačí na celou sezónu.

Alg-A-Mic od firmy BioBizz

Organický koncentrát z mořských řas s důležitými vitamíny, aminokyselinami, hormony pro ochranu, revitalizaci a regeneraci. 

Dávkuji 1ml na litr vody, tedy Vám opravdu stačí jen malá lahvička za pár stovek.

Orgatrex of firmy Biotabs

Organické hnojivo s vysokým obsahem cukrů a živin vč. široké škály stopových prvků. 

Dávkuji 1 ml na litr vody. Tohoto širokospektrálního tekutého hnojiva mám doma vždy barel protože ho používám v zálivce. Ttakže těch pár deci na postřiky se vždycky najde.

B-komplex

Nestudoval jsem mísitelnost B-komplexu s jinými přípravky, které používám pro aplikaci postřikem a tedy i Vám doporučím jeho používání samostatně. Doplnění vitamínů B, které blahodárně působí na stromy stejně jako na lidi, proběhne během likvidaci mšic, pro které jsou vitamíny B toxické. 

5 tablet obyčejného B-komplexu rozpustím v litru vody. Pro rychlejší rozpuštění rozdrtím tablety mezi dvěma lžícemi. Aplikuji postřikovačem a snažím se zasáhnout každý list zespodu, protože roztok je pro mšice toxický při kontaktu.

Skvělou výhodou B-komplexu je, že nemusím používat respirátor, na rozdíl od jiných, na olejích založených přírodních intekticidů.

Nemíchejte všechno dohromady

Vzhledem k tomu, že velmi nasycené roztoky jsou rostlinami špatně vstřebávány, nekombinujte všechny možnosti výživy na list najednou. Máte na to 4 měsíce, tak to rozložte, přípravky a výluhy užívejte postupně, pokaždé stromům přineste něco jiného, dobrého.

Účinné látky v rostlinách a jejich efekt

Pokud tento článek čtete v LETNÍM KLUBU, můžete se těšit, že Vám v polovině června nasdílím zajímavou sadu účinných látek a jijich použití na různé choroby a škůdce.

Pokud ještě v LETNÍM KLUBU nejste, přehrajte si video, třeba se k nám do KLUBU přidáte

Sdílejte tento článek se svými přáteli