Letní řez broskvoní a nektarinek
Zdravotní řez | Prosvětlovací řez | Diferenciační řez
V tomto článku a Vás provedu důvody a technikami letního řezu broskvoní.
Broskvoně a nektarinky plodí na dvouletém, tedy loňském dřevu. To znamená, že letorosty, které letos vypěstujeme, budou příští rok nést ovoce. Je důležité, abychom právě teď v létě zajistili pořádné přírůstky - alespoň 60cm. Pohlídáme si tedy hlavně mšice a mravence, ať růstové vrcholy nejsou napadeny a nezakrní. A ať na ně svítí slunce. A pořádně zaléváme. A podpoříme růst přihnojením na list.
Jak a proč provést brzký letní řez broskvoní
provádí se v červenci
Základním důvodem červencového letního řezu broskvoní je dostat slunce do celé koruny a to jak na broskve, které pak lépe vyzrávají a také na nové letorosty, po kterých chceme (a řekneme si za chvíli proč) co největší přírůstky.
Vystřihujte beze zbytku letorosty mířící dovnitř koruny nebo se kříží. Ale jenom ty. Ostatní větve nechte - ať zůstane broskvoň až do jara pořádně košatá - ať do ní můžeme v květu zase pořádně stříhnout - aby následovala silná reakce.
Letní řez broskvoní po jarním krátkém řezu
První možností je, že jste na jaře použili krátký řez. Tedy jste si vybrali 2 kvetoucí letorosty a jeden zkrátili na 2-4 pupeny a ten druhý na 5-7 pupenů. V tomto případě máte v červenci velmi zahuštěnou korunu, protože obě loňské větvičky jsou letos plné nových letorostů.
Pokud plánujete pracovat i v příštím roce s krátkým řezem, proveďte redukci tak, aby se nic nekřížilo a nic nezahušťovalo a nestínilo.
Už asi tušíte, které větvičky si příští jaro vyberete pro krátký řez - rostou směrem nahoru a ven z korun. Zajistěte, aby tyto větve nic nestínilo. Pokud jsou vedle těch Vámi vybraných nějaké konkurenční výhony - zbavte se jich, ať jde síla celé větvičky do Vámi zvolených letorostů.
Letní řez broskvoní po jarním dlouhém řezu
Pokud používáte na své broskvoně na jaře dlouhý řez, začínají se větvičky v červenci sklánět pod tíhou dozrávajícího ovoce. V místě, kde se loňská větvička sklání přestává fungovat látková výměna a strom v tom místě vypouští letorosty směrem nahoru.
Až sklidíme broskve, větvička se zdvihne. A tedy i nové letorosty budou mířit jiným směrem. Už teď v létě si vybíráme se kterými 2 letorosty budeme pracovat v příštím roce jako s plodonoši. Při letní prosvětlovacím řezu také rušíme zejména zahušťující a křižující letorosty, ale dáváme si pozor na ty 2, se kterými chceme příští rok pracovat.
Letní řez broskvoní kde nebyl proveden jarní řez
Pokud nebyl jarní řez na broskvoni či nektarince proveden vůbec, máte teď korunu plnou spousty slabých krátkých letorostů.
Proveďte redukci koruny o 50% aby byl strom schopen podpořit zbylé letorosty, které pak mají šanci dosáhnout požadované délky, tedy 60cm.
- Najděte si podporované letorosty, tedy takové, které jsou delší než ty ostatní. Mají větší šanci dostatečně zesílit, pokud se zbavíte jejich blízkých konkurenčních výhonů.
- Zaměřte se na letorosty, které vycházejí z koruny správným směrem, tedy rozšiřují korunu směrem ven a nahoru. Zbavte je konkurence a tím je podpořte v dalším růstu.
- Promyslete si už teď , které letorosty v příští roce použijete pro budování koruny a které jako plodonoše. Podle toho proveďte prosvětlení stromu.
Nezapomeňte, že každá řezá rána broskvoně musí být zatřena směsí vodou ředitelné barvy a balzámu na ovocné stromy. Kůra a dřevo broskvoně v místě řezu vysychá a praská. Do dutin se pak dostává voda a spory houbových onemocnění.
Pozdní letní diferenciační řez broskvoní
provádí se v srpnu
Důvodem pozdního letního řezu broskvoní, který se provádí v průběhu srpna, je diferenciace pupenů. Pokud na letorostu, který přesáhl délky 60cm provedu odstranění růstového vrcholu (cca 1/5 - 1/4 letorostu), odstraním tak růstový vrchol a tedy zdroj růstového hormonu pro konkrétní větvičku. Část pupenů, které by jinak byly převážně listové (květových by bylo u většiny odrůd jenom pár na konci), se diferenciuje - přemění na květové. Tímto diferenciačním letním řezem broskvoně a nektarinky donutíte vykvést o celé délce plodonoše (loňský přírůstek) a můžete tak mít 6-8 broskví na každé větvičce.
Není to nic těžkého. Nekoukáte jestli je lupen ven nebo do strany, prostě to za některým z listů ustříhnete. A efekt je úžasný.
Letní zdravotní řez broskvoně po napadení moniliovou spálou a kadeřavostí
V parném létu už se houbová onemocnění příliš nešíří. Až na jednu výjimku - v rámci nakaženého stromu. Monilióza, které se na strom dostala přes okvětní lístek a poté přes bliznu do nového dřeva dále prorůstá. Stále hlouběji až do staršího dřeva a dál a dál, až klidně zlikviduje půlku stromu. Pokud jste tedy ještě nemocné větvičky neodstranili, udělejte to teď při letním řezu. A když už budete ve stromě, odstraňte i co nejvíce listů postižených kadeřavostí. K pasu si přivažte pytlík na odpadky a všechno nemocné dávejte přímo do něj. A pak šup s tím do popelnice.
Letní klub 2024
✅ Přes 20 videí letních řezů napříč ovocnými stromy
✅ Články s recepturami a postupy pro výrobu domácích hnojiv, fermentů a macerátů
✅ Praktické rady a doporučení
✅ Nahrávané semináře s poradnou
✅ Nahrávaná road-show ze zahrad členů klubu
✅ Osobní setkání v ovocné aleji