Plán výsadby, podnože, odrůdy, výška stromů a šířka jejich korun

05.10.2024

Pouštíte se do výsadby ovocných stromů a nejdříve se zamýšlíte nad tím, jak zahradu uspořádat, jaké podnože vybrat a jak budou vlastně stromy velké a není dobré, když koruny stromů prorůstají do sebe. A samozřejmě také jaké odrůdy vyberete, aby byly stromy zdravé a Vy jste nemuseli používat chemii pro jejich léčbu. Dobře děláte. Dobrý plán výsadby a volba stromů je základ. Pojďme se do toho tedy pustit.

Od jihu k severu - výška korun stromů

Ořešáky, třešně a hrušky na podnoži semenáč jsou nejvyšší stromy a tedy si dobře pohlídejte kam je vysadíte. Za 10 let z nich budou obrovské stromy, které zastíní vše na sever za sebou a tedy je nesázejte na jih od ovocných stromů ani neplánujte výsadbu na sever za nimi. na severozápadě a severovýchodě nebudou úplně nejlepší podmínky pro stromy, které potřebují k dozrání spoustu slunečního světla, ale už to může být vhodné místo třeba pro keře drobného ovoce, případně letničky, které dozrávají dříve a nepotřebují celý být celý den na sluníčku. 

Pokud sázíte strom pro svá vnoučata a pra-vnoučata, je to výborná volba. Ovocný vysokokmen na semenáči je přesně to o čem se říká co by měl každý chlap udělat - ZASADIT STROM. Ony totiž stromy na vegetativnvě množených podnožích nemají dlouho životnost, třeba jen 20-30 let. Plodnost přichází dříve, ale také stromy dříve odcházejí. Takové polokmenné stromy patří doprostřed Vaší zahrady.

No a zákrsky a sloupovité stromy, těm bude nejlépe na jihu pozemku. Nic je nebude zastiňovat a samy nebudou ničemu stínit. 

Zahrady jsou často částečně stíněné - domem. kůlnou, stávajícími stromy, stromy od sousedů. Až budete připravovat plán výsadby, vezměte v potaz nejen světové strany, ale také zdroje stínu. Stejně tak nedoporučuji sázet stromy v blízkosti domů. Za pár let Vám větve mohou zničit okap nebo fasádu, ale také bude docházet ke zbytečným zraněním stromu třením o pevnou překážku nebo budete muset zbytečně řezat, aby ke kontaktu nedocházelo.

Šířka koruny ovocných stromů

Ne každý máme velkou zahradu, kde si můžeme sázet co chceme a kde chceme. Pokud skládáte projekt své výsadby na menší zahradě, vedle skladby stromů od jihu na sever, od nižších po nejvyšší, stejně tak je třeba zamyslet se nad budoucí šířkou korun jednotlivých stromů. 

Samozřejmě vždy záleží na volbě podnože a konkrétní genetice a jejím predispozicím, ale všeobecně lze pracovat s těmito průměry korun dospělých ovocných stromů:

12 metrů: ořešák, třešeň
10 metrů: jabloně, hrušně
8 metrů: slivoně
6 metrů: broskvoně, meruňky, višně
2-4 metry: zákrsky, vřetena
1-2 metry: sloupovité stromky

Volba podnože a životnost stromu

Generativní, zpravokořeněné, vegetativní. To jsou 3 typy podnoží dle způsobu jejich pěstování, se kterými se můžete setkat. Generativní znamená semenáč, z pecky. Na takových podnožích se stromy dožívají i stovek let a dosahují výšky i přes 15 metrů. Takové stromy nepotřebují celožiovotně podporu kůlku ani, přihnojování, ani zálivku. Kořeny semenáčů jsou v dospělosti velmi samostatné. Vegetativní podnož je to, na co narazíte v zahradnictvích nejčastěji. Vegetativně namnožená podnož má spoustu výhod, zejména vhodnost do nekvalitních půd, ale jednu velkou nevýhodu - nízkou životnost stromu. Budou to stromy pro Vás a Vaše děti. A Vaše děti budou muset pro své děti a vnoučata vysadit stromy nové. Životnost takového stromu je 20-30 let. Zpravokořeněný strom má své výhody - zachováte genetiku stromu, chuť původního stromu, velikost plodů. Ale také to není vždy pravda. Pokud máte genetiku stromu naroubovanou na nějaké podnoži a ovoce Vám chutná, provedete zpravokořenění (zapíchnete větev do hlíny a ona zakoření), nový strom bude mít své vlastní kořeny a jejich vlastnosti budou jiné než u původního stromu. Pokud chcete zachovat vlastnosti storou kompletně, musíte donutit kořen vypustit výmladek (například ho poškodit), výmladek si oddělit a rozpěstovat a na něj poté naroubovat větvičku z původního stromu. Pak získáte identický strom. I ten se ale stejně bude chovat jen ve Vaší zahradě, ve stejném typu půdy, ve shodných podmínkách. 

Nechci opisovat cizí práci a tedy Vám zde přidám odkaz na zahradnictví KRUH, které má podnože hezky popsané.  Zaměřte se při výběru zejména na velikost budoucího stromu a na půdní podmínky, ve kterých budete stromky pěstovat. Než pojedete vybírat své ovocné stromy, seznam podnoží si vytiskněte nebo si ho otevřete na mobilu. Nebo si předem sestavte seznam podnoží, které jsou pro Vás vhodné.

Přehled podnoží - zahradnictví KRUH

Odrůdy - samozřejmě odolné

V tomto se můj pohled na výběr stromů diametrálně liší od ostatních sadařů, zahradníků a "ovocných influencerů". Už mě znáte a víte. Mým první klíček pro výběr stromku je odolnost konkrétní odrdůdy. Odrůd je nepřeberné množství, starých i nových. Pokud u odrůdy není uvedeno, že se jedná o odolnou odrůdu, odolná není. Nejdůležitější je pro mě odolnost vůči běžným chorobám a to zejména vysoká odolnost peckovin vůči moniloóze. U jabloní pak proti padlí a proti strupovitosti, u hrušní vůči rzivosti. 

Teprve následně řeším podnož a teprve pak termín dozrávání. Dá to práci i když chcete sázet jenom pár stromů. Člověk musí objet spoustu zahradnictví než najde to, co hledá. Investujte čas do přípravy a čas do výběru stromků. Pokud chcete pěstovat své stromy bez chemie, tohle je práce, kteoru musíte udělat. Nejsou to jahody na tři sezóny, jde o ovocné stromy na destíky let.

Držím Vám palce.