Zimní péče o ovocné stromy
Co stihnout ještě před sněhem, co v mrazivém období a jak se připravit na jaro
Video najdete ve spodní části stánky.
Spousta zahrádkářů na své stromy v zimě zapomíná. Vždyť přeci odpočívají. Zima je ale obdobím, kdy můžeme velmi efektivně zabojovat proti chorobám a škůdcům, ochránit stromy před okusem zvěří, kořeny mladých stromků před mrazem, zabránit vzniku mrazových puklin v kmeni, které mají velmi negativní vliv na zdraví a délku života stromu. Na konci zimy už můžeme začít s přihnojováním a tvorbou mikro-biomu u kořenů a v případě jádrovin, drobného ovoce a vinné révy už zahájit před-jarní řezy.
Pracuji 100% bez chemie a přitom chci zdravé stromy. O to důležitější je pro mě využít každou možnost v boji proti chorobám a škůdcům. A tohle jsou mé zimní aktivity:
Prevence
Kdo se v zimě věnuje preventivním opatřením, nemusí v sezóně tolik bojovat s chorobami a škůdci. Za většinu problémů s nemocemi a škodlivým hmyzem si mohou lidé sami. Nebojují v sezóně dostatečně a v zimě vůbec. A pak se diví, že když přijde jaro, mají stromy plné mšic a nemocí. V horším případě pak řeší, jak opravit kůru mladých stromků okousaných od zajíců nebo od spárkaté zvěře.
Úklid pod stromy
Listy většiny stromů jsou už opadané a s nimi na zem spadla i spousta zárodků chorob, které by tam čekaly na jaro. A sníh a mráz jim vůbec nevadí. Jedinou možností je pod stromy pořádně uklidit. Sám to dělám tak, že listí shrabu a pak na trávník vjedu ještě se sekačkou a prostor pod stromy "vyluxuji".
Ochrana proti okusu zvěří
Nejlepší je samozřejmě mechanická ochrana - pletivo nebo plastové kryty (já používám bílé a zrovna mi to na konci zimy odráží slunce a chrání strom před mrazovými puklinami). Ale nejde jenom ochranu kmene, viděl jsem už i kosterní větve okousané od srnek. A právě na ty je nejlepší nátěr z vápna.
Zdravotní řezy
Do stromů už řežte jen z jediného důvodu. Pokud jste na stromech nechali zahnilý čípek, pokud je v dřevu nekróza, dřevokazná houba nebo jakákoliv jiná choroba. Zdravotní řezy v zimě je lepší udělat hned než je nechávat na jaré. Ale doufám, že stromy máte zdravé a zdravotní řezy už máte hotové.
Boj proti chorobám
Už jsem to zmínil v odstavci o úklidu listí. Nepodceňte zimní období. Přináší nám jedinečnou možnost velmi efektivně zabojovat proti chorobám ovocných stromů a usnadnit si tak sezónní boj. Co nám přilétne (monilióza) od souseda, s tím toho moc neuděláme. I když vřele Vám doporučuji sousedovi říci, že mu na meruňce nebo na švestce visí moniliové mumie a že se to na jaře rozšíří i k Vám. A nejen k Vám. Ale můžeme toho udělat spoustu na našich zahradách. Fleky, tečky a dírky v listech, šedý povlak na listech - to je padlí a různé skvrnitosti, tedy bakteriální a houbové choroby. A tyhle všechny čekají na spadlých listech pod stromem na jaro. Zásadní je tedy ten úklid. Ale také to, jak s listy naložíte. Nejlepší je listy spálit. Ale pokud pracujete s kompostem průběžně, přehazujete ho, prolíváte a necháte ho dokonale vyzrát, můžete listy ovocných stromů zkompostovat. Ale pokud se o kompost nestaráte a jenom přihazujete na hromadu, radši listí odvezte nebo zahrabte do díry v zemi.
Důležité ale je používat přírodní léčiva správně a v koncentracích, které fungují. Příliš může uškodit, málo nebude fungovat.
Rostlinné přípravky
Nejčastěji se na ovocných stromech vyskytuj různé druhy skvrnitostí, strupovitost, padlí a v případě broskvoní pak kadeřavost. A právě s těmito chorobami lze velmi efektivně zabojovat právě v zimě. Poradím Vám 3 přírodní léčiva - přeslička rolní, kopřiva a vrba, resp. vrba z kůry bílé nebo babylonské. Všechny 3 rostliny jsou velmi účinné proti výše uvedeným chorobám a to v případě zimní aplikace - postřiku celého stromu. Všechny přípravky se mnou použít najednou v rámci jednoho postřiku, ale všechny se připravují jinak. Ze sušené přesličky udělejte odvar tímto postupem: 20-25 gramů přesličky namočte na půl hodiny do litru dešťové nebo studniční vody a pak 45 vařte na 100°C. Tato dávka je na celkové množství postřiku 10 litrů, tedy je potřeba vývar 10x zředit. Kopřiva: 150-200 gramů sušené kopřivy namočte do 2 litrů vody (opět studniční nebo dešťová) a nechte ji v pokojové teplotě 4 dny louhovat. Opět je to dávka na 10 litrů postřiku a tedy ji nařeďte 5x. Suchá vrbová kůra: 20-25 gramů nadrcené kůry dejte do pomalo-varného nebo zavařovacího hrnce s 3 litry vody ohřátými na 80°C a 2 hodiny udržujte teplotu. Opět je to množství na celkové množství postřiku 10 litrů, tedy to pak 3x zřeďte.
Množství máte na celkové množství postřiku 10 litrů, což by Vám mělo na pár ovocných stromů stačit. Nezapomeňte vše důkladně scedit ať si neucpete trysku postřikovače. Tímto roztokem smáčejte stromy v době kdy nemrzne. Do každé škvíry v kůře by měla směs zatéct, buďte důslední. Já dělám tento postřik 2 za zimu.
Pokud Vás zajímá přírodní léčba bez použití chemie, bude to jedna hlavních součástí JARNÍHO KLUBU 2025, stejně jako tomu bylo v KLUBECH v sezóně 2024.
Minerální a další přípravky
V zimě provádím řadu dalších postřiků a nátěrů stromů a také na konci zimy používám směs léčivých minerálů na báze ovocných stromů. Všechny uvedené přípravky používám napříč zahradou, napříč ovocnými stromy a keři. Více se tomuto tématu budu věnovat na začátku JARNÍHO KLUBU, ale podělím se s Vámi o pár receptů a přípravků, které během budu během zimy používat.
Síra - Používám přípravek Sulka a při zimní aplikaci (před rašením) používám koncentraci 5-6%. Po rašení listů snižuji koncentraci na 3%. Aplikace síry pořádně smrdí a tedy Sulku používám v době, kdy sněží - co ze stromu zkape na zem přikryje sníh a smrad není takový. Opět, stejně jako u rostlinných preparátů, je důležité aby sulky zatekla do všech mezer v boce, je třeba strom důkladně smáčet odshora až dolů. Pokud nechcete smrad po celé zahradě, použijte síru alespoň na broskvoň proti kadeřavosti a na hrušně proti rzi.
Křemík a léčivé minerály - používám směs Silicate. Je to minerální směs s vysokým obsahem křemičitanů vyrobená z drcených sedimentů, minerálů a jílů. Používám ji dvojím způsobem: Je částečně rozpustná a tedy s ní pracuji jako s popelem. Do kýblu dám 10 polévkových lžic a co se rozpustí, to nastříkám na stromy, co se nerozpustí, vyliju na kompost. Druhým způsobem použití je zaprášení bází jemným práškem. Spotřeba je velká a tedy si najděte způsob jak úsporně prášek aplikovat tak, aby pokryl bázi kmene kolem do kola. Já používám plastovou lžičku, kterou naplním a opatrně s ní ťukám do kmene a postupně kolem dokola zapráším bázi ze všech stran.
Lecitn - 2% roztok lecitinu používám zejména proti kadeřavosti v rámci zimního i jarního postřiku, ale nic nezkazíte když ho použijete na všechny ovocné stromy, keře i révu.
Skvělý dárek pro Vaše blízké (nebo pro Vaše ovocné stromy)
Ještě stále máte možnost zakoupit dárkové poukazy na mé KURZY a JARNÍ KLUB 2025 se slevou 25%. Použijte v nákupním košíku slevový kód DAREK25 a 1/4 ceny dárkových poukazů se Vám odečte.
Baví Vás má videa a články? Tak to si JARNÍ KLUB opravdu užijete.
Nechte se provést celou sezónou a konzultujte se mnou své ovocné stromy v on-line seminářích.
Boj se škůdci
I zima můžeme efektivně zabojovat se škůdci ovocných stromů. Připravil jsem pro Vás 3 způsoby, které velmi efektivně pomohou Vašim stromům. A Vám - boj ve s sezóně nemusí být tak náročný, když si pomůžete i v průběhu zimy.
Oblíbený ptačí bufet
Nejlepší je mít od stromy pořádné záhony a 2x za zimu je zrýt. Tím dostanete larvy a kokony škůdců na povrch, kde dojde k jejich významné redukci klimatickými podmínkami anebo si na nich pochutnají ptáci. Čím větší množství v zemi přezimujících škůdců, tím větší záhon byste měli mít a tím častěji ho v zimě zorat.
Parazitické hlístice
Půda už je sice moc studená na aplikaci hlístic na zem, ale dny, kdy teplota vzduchu přesáhne 8°C nás ještě určitě během zimy pár čeká. A tedy můžete použít parazitické hlístice pro zimní boj s obalečem. A kdyby se náhodou udělalo hodně hezky a i půda se prohřála nad 8°C, neváhejte a postříkejte i půdu pod stromem - pokud stromy trpí obalečem.
Přezimující savý hmyz
2x za zimu stříkám stromy pro redukci populace savého hmyzu, resp. jeho přezimujících stádií. Koncem zimy použijte přírodní prostředek na bázi oleje pro hubení přezimujících stádií hmyzu a až stoupne teplota nad 15°C, použijte 5-6% roztok Sulky. (při rašení listů 3-3,5% ať si je nespálíte). On ten sezónní boj se jinak bojuje, když se v zimě zbavíte 90% škůdců.
Mulčovat nebo ne?
Natočil jsem video, ve kterém hovořím o výhodách a nevýhodách mulčování, o mém pohledu na vhodné a nevhodné materiály a na co si dát pozor.
Pokud jste letos sázeli, vřele doporučuji se ten balík slámy (z potravinářského obilí) pořídit. A POZOR na desikovanou slámu z technických obilnin. Ta "zasychací" chemie v ní zůsta roky
Článek pro Vás připravil:
Karel Maroušek, M.Sc., MBA
HODINOVÝ SADAŘ
a Váš trenér péče o ovocné stromy
Nabídka kurzů pro sezónu 2025
Zvu Vás do svého internetového obchodu, kde najdete spoustu zajímavých ovocnářských kurzů. Od úplných začátků po odborné kurzy a kurzy zaměřené na péči o jednotlivé druhy ovocných stromů.
V nabídce najdete KURZY a KLUBY.
Kurzy už jsou pro Vás kompletně připravené i když do všech budu ještě na jaře přidávat nová videa nebo články. Součástí 5 kurzů je také večerní on-line seminář, kde se mnou můžete konzultovat své stromy.
Kluby jsou programy, ve kterých členy provázím konkrétní sezónou. Pracuji, u toho komentuji, natáčím a sdílím do klubu. Členové klubu tak pracují na stejných aktivitách jako já, ve stejných (správných) termínech, chápou důvody a techniky.
Když byste něco chtěli pro sebe, použijte slevový kód SLEVA20 a získáte 20% slevu.
Protože se blíží Vánoce, můžete použít slevový kód DAREK25 a získat 25% slevu na cokoliv z nabídky dárkových poukazů na mé kurzy a kluby